14-05-2018 15:00 3468
Jasper նախագծի հերթական փուլի անցկացումը ցույց է տվել, որ իրական ժամանակում արժեթղթերի հաշվարկման ավտոմատացման համար հնարավոր է կիրառել բլոկչեյն տեխնոլոգիան:
Project Jasper նախագծի փորձարկման երրորդ փուլի անցկացման մասին հայտարարվել էր 2017 թվականի հոկտեմբերին: Դրան մասնակցել են Կանադայի կենտրոնական բանկը, Տորոնտոյի Ֆոնդային բորսայի TMX Group օպերատորը և Payments Canada ոչ առևտրային կազմակերպությունը:
Կողմերը հաստատել են, որ իրենց կողմից ստեղծված բլոկչեյն հարթակը հնարավորություն կտա վարկյանական գործարք սկսել և փոխանակել ակտիվներն ու փողերը:

Проведение следующего этапа проекта Jasper показало, что блокчейн технология может использоваться для автоматического расчета ценных бумаг в режиме реального времени.
Проведение второго этапа проекта Jasper было объявлено в октябре 2017 года. Канадский центральный банк, TMX Group Оператор фондовой Биржи Торонто и некоммерческая организация Payments Canada приняли участие в нем.
Стороны подтвердили, что созданная ими блокчейн платформа позволит моментально заключить сделку и обменять свои активы и деньги.